
Ennek a városnak külön varázsa van számunkra. Valamilyen szinten véletlenül "találtunk" rá, de másodpercek alatt le tudott venni a lábunkról. Mint korábban már írtam imádok bemenni Londonba, imádom a nyüzsit. Ebben a városban is van élet, mégis számomra a nyugalom és az abszolút kikapcsolódás helye.


( és kedvet ), pokrócot, inni és ennivalót, no és persze fényképezőgépet javaslok.

A Stonehenge kb. 4300 éves, 2-7 m magas, négy koncentrikus körből állt. Többféle feltételezés van a funkcióját illetően. Higgyen mindenki amit szeretne, számomra egy mágikus hely. Ha valaki engem kérdez akkor a legtöbb feltételezés igaz rá, miszerint kultikus hely és mindemellett naptár és az őseink csillagászati megfigyeléseit is segítette. De sajnos nincs idő gépünk, hogy bekukkantsunk egy pillanatra.

Szóval a tudósok szerint az első ilyen "helyet" kb. 5000 éve kezdték építeni, csont szerszámokkal, fából. Egy ösvényen el lehet gyalogolni ide a Stonehenge-től ( ezért nevezem "sportos" kirándulásnak ). Woodhenge-nek nevezik, körülbelül 110 m (talán véletlenül 360 láb?) átmérőjű volt.

A második építkezési fázisban már köveket használtak, mintegy 4500 évvel ezelőttre teszik az építkezést. A köveket mintegy 240 km-rel arráb Pembroke-ban bányászták, levonszolták a tengerhez, majd az Avon folyón úsztatták, majd szintén vonszolták. Itt és most megjegyzem, hogy szerintem az őseink sokkal okosabbak voltak mint hisszük, és gyanítom, hogy időnként nálunknál több tálentummal rendelkeztek. Mindezt azért mondom, mert egyes becslések szerint egy-egy kő nagyjából 5 tonna! volt. Azonban úgy tűnik, hogy az elkészülte előtt elhagyták a területet valamiért.
A harmadik fázisban épült meg a ma is látható "végeredmény". A tudósok szerint a már itt lévő köveknek lyukakat ástak és elrendezték őket. Állítólag pontos tervek szerint helyezték el a köveket, még nagyobb köveket is használtak, de ezeket már csak innen a "szomszédból" 32 km-ről Downs-ból hozták. A köveket méretre "faragták", végül valahogyan így:


rögzítették az "áthidaló" felső köveket. Sajnos az időjárás, a századok
( háborúk, építkezések ) és az emberek által megviselve ennyi látható belőle.

Nagyjából a két belső kör és néhány hírvivő a többiből:


Mit tehet az ember ha már ennyit autózott? Kiránduló kedve nem lankad. A bejáratnál van egy térkép a környékről és a látványosságokról. Kiválasztottuk hát az Old Sarum-ot.

Ott persze nem szerepelt kép. Nem okozott azonban csalódást, mindösszesen meglepődtünk rajta, hogy tulajdonképpen ez egy vár rom. És szoros kapcsolatban áll a nagy kedvencünkkel.

Ami a falakból megmaradt.


A katedrális nyomai.



A katedrális alaprajza.
A főhajót néztük meg nyilvánvalóan először. Több "síremlék" van a padsorok mellett, hajdanvolt hősöknek állítva emléket. A falakon néhány régi érdekesség, családfák, térképek zászlók ( nagyon-nagyon régi is, olyannyira, hogy mára már ki sem vehető, hogy mit szimbolizált, de pont ez a lenyűgöző benne ) láthatóak.




Ugye milyen egyszerű? És működik!

Puritán egyszerűségében tényleg az a funkciója, hogy az ember leül, meghallgat egy misét, imádkozik, elmélyed. Nem pedig titkon szájtáti módon lesi a körülötte lévő ( különben drágábbnál drágább ) különlegességeket. Kicsit utána néztem kíváncsiságból, hogy mi is a katedrális, magyarul a székesegyház megnevezést használják inkább ( érsekek, püspökök "trónja", egy egyházmegye temploma ), mindjárt eszembe jutott Pécs, Szeged, Esztergom. Utána néztem a bazilika szónak, amely inkább az épület formáját hivatott jelezni, de mindemellett fontos, hogy pápai irányítás alá tartozik. Nos ebből azt akartam kihozni, hogy nem az első templom amit megtekintek. Nincs is abban semmi rossz, hogy szépen díszítettek, hogy látványosak, csak ezekről nekem a turista látványosság előbb jut eszembe, mint letérdelve elmondani egy imát. De különben kinek mi az igénye. Én azt hiszem ezt választanám.


A pompa itt kezdődött, kisebb családi kápolnák, imádkozóhelyek vannak kialakítva a külső részeken, most ezekről. Nehéz visszaadni a látványt, méreteik, díszítettségük különböző. Talán a képek szebben beszélnek helyettem.



Egy imazsámoly, egy oltár és két ülőalkalmatosság, gondolom főnemesi családé lehetett a kápolna.
A jobb oldalon nincsenek kápolnák, biztosan van valami jelentése, hogy miért. Van egy elzárt rész, könyvtár van rá kiírva, az alaprajzon rózsaszínnel van jelölve.

Középen hátul egy nagy oltár látható, nem éppen szokványos, mint ahogyan az elrendezés sem, de ne feledkezzünk meg, hogy az anglikán egyház szokásai érvényesülnek.


A másik oldalsó hajóban néhány inkább imahely, mint kápolna van. Fogalmazzunk úgy, hogy biztos gazdagoknak tartották fent, de nem nemeseknek, illetve egy klasszikus gyóntatószék is van.

Egy nagyon fontos dolgot azonban meg kell említsek. Nem fotózhattunk, több nagyon régi kegytárgyat láthattunk, de ami igazán nagy élmény az eredeti négy Magna Carta egyike itt megtekinthető.

Nem csak az épület látványa, a díszítettsége, a hihetetlen történelmi emlékek, hanem a környezet is lenyűgöző.
Imádom, hogy ebben sz országban rengeteg zöld terület van beépítetlenül, imádom, hogy megtartják a történelem egy kis szeletkéjét. Tehát nem csak a Katedrális a város is nagyon szép.

A régi épületek mellett a modern korok vívmányai is jól megférnek.


Varázslatos, csak sétálni egyet, és bambulni a nem éppen mindennapi kirakatokat:

Remélem a képekkel valamelyest sikerült visszaadnom a kirándulásunk ( tulajdonképpen kirándulásaink ) élményét, hogy miért szívünk csücske ez a város, pedig töredékét sem lehet megmutatni annak, amit átélhettünk.